Можливість купити плоди ківі в українських магазинах вже давно не викликає здивування. Проте вирощувати цей екзотичний фрукт самостійно вирішуються далеко не багато, оскільки існує кілька важливих нюансів, без яких розведення цієї багаторічної ліани в наших широтах неможливо. І перший з них – посадковий матеріал. Теоретично, можна виростити ківі з насіння. Але тоді слід бути готовими до великої кількості труднощів. У тому числі правильна стратифікація і клопітка перша зимівля рослин. Саме тому розумніше буде придбати «готові» оздоровлені саджанці ківі районованих сортів. Придбання садивного матеріалу у сертифікованому розпліднику відразу позбавить від безлічі можливих проблем, включаючи фальсифікацію сорту, яку можна виявити лише через 5-6 років, коли ліана так і не почне плодоносити.
Терміни посадки ківі
Щоб правильно визначитися з часом висадки, необхідно враховувати кілька моментів. Основні це:
- клімат району, де буде рости ківі;
- погодні умови в рік посадки;
- рельєф ділянки;
- розташування виділеної під саджанці місця;
- специфіка сорту.
Таким чином, термін висадки рослини може істотно варіюватися.
Садити ківі можна навесні, влітку і восени. Перші два варіанти практикуються частіше. Проте довга тепла осінь південних регіонів дозволяє провести посадку і в осінній період. У цей час досить природної вологи, не потрібно зрошування, зменшується навантаження на кореневу систему, а помірне сонце дозволяє обійтися без затінення молодих ліан. Головне, щоб рослина встигла вкоренитися до настання холодів.
У більш прохолодних регіонах оптимальні весна і літо. Навесні висаджують рослини до початку вегетації, поки нирки не розкрилися, а восени – з кінця вегетативного періоду. Тобто сезон триває з квітня до листопада, в залежності від регіону. «Осінній» ківі садять у відкритий грунт так, щоб у рослини залишалося не менше 3 тижнів до заморозків.
Саджанці ківі із закритою кореневою системою можна висаджувати весь сезон.
Купівля саджанців
Варто приділити час підбору розсади. Краще купувати в розпліднику спеціально вирощені саджанці в контейнерах, із закритою кореневою системою), так як навіть невелике пересушування корінців може призвести до псування розсади. Найкращу приживлюваність показують 2-3-річні рослини.
Чоловічі і жіночі саджанці потрібно купувати в пропорції 1 до 4 або 2 до 5, інакше плодів практично не буде. Можна купити ківі самоопыляемых сортів, але присутність чоловічих саджанців підвищує врожайність. Розрізнити стать рослини досить складно до початку цвітіння. Це ще один аргумент, чому замовляти розсаду ківі треба в перевірених спеціалізованих місцях.
Також важливий сорт ківі. В Україні виведені морозостійкі ліани, здатні витримувати до -30 градусів без укривання (у дорослому віці). Щоб не стати жертвою шахраїв, сортові рослини також краще купувати в надійному розпліднику у досвідчених фахівців.
Техніка посадки і грунт
Для ліан необхідна поживна аэрируемая грунт із слабокислою реакцією або нейтральна. Удобрити ділянку під ківі можна органічними добривами. Ліані буде некомфортно при близько розташованих ґрунтових водах. Ківі – сонцелюбива рослина, але в перші роки саджанці слід захищати від інтенсивних променів сонця і вітрів. Також потрібно передбачити опору. Ліана росте досить швидко і може досягати 20 метрів.
Садять ківі наступним чином:
- лунки для посадки роблять близько 60 см в діаметрі, глибина ямки – до 50 см;
- кожне посадкове місце слід забезпечити дренажем, шаром 10-15 см;
- наступного насипають родючу землю грунту з додаванням сульфату калію;
- у підготовлену лунку поміщають саджанець до кореневої шийки і обережно присипають сумішшю землі з перегноєм, суперфосфатом і аміачною селітрою;
- утрамбовувати не потрібно, необхідний рясний полив;
- замульчувати місце посадки тирсою або соломою;
- підв'язати до опори і забезпечити захист від тварин.
В якості дренажу можна використовувати керамзит, гравій неизвестняковых порід, грубозернистий пісок, розкришений цегла, вермикуліт.
Если все же саженец был приобретен с открытой корневой системой, то после организации дренажа нужно насыпать холмик из почвы, опустить на него растение и расправить корешки по склонам.
Расстояние между растениями соблюдается в пределах от полутора до двух с половиной метров. Садоводы советуют не размещать мужские саженцы вперемешку с женскими, а лучше посадить их в начале или конце ряда.
Киви – далекий гость, поэтому традиционных вредителей у лианы, растущей в Украине, нет. Однако в период сокотечения киви привлекает кошачьих не хуже валерианы. Если не позаботиться о защите саженцев, животные могут сгрызть молодые растения под самый корень.
- Як і коли садити розсаду помідорівВирощувати розсаду помідорів з насіння справа досить клопітка з непередбачуваним результатом. Буде набагато більше гарантій отримати прекрасний урожай, якщо купити сильну, здорову розсаду у гарному розпліднику. Але все одно залишається кілька нюансів, які потрібно знати для підвищення шансів скуштувати смачні соковиті плоди.Як і коли садити розсаду помідорів