Місце і схема посадки малини
Від правильності вибору та підготовки місця малиннику залежить рясність врожаю, розмір і смак ягід. Тому слід потурбуватися такими етапами посадки розсади малини, як:
- купівля розсади;
- вибір ділянки під ягідник;
- підготовка місця для висадки;
- підбір схеми висадки;
- підготовка саджанців;
- правильна посадка малини.
Малину висаджують на рівних ділянках. Припустимо невеликий нахил грунту – до 5 градусів. Низини і западини непридатні. У них буде накопичуватися зайва волога і застоюватися холод. Там малина буде страждати від перемерзання, гірше рости, вражена грибком. Піднесення, де мало вологи також не годяться. Це загрожує частковим всиханням коренів, і, як наслідок, зменшенням кількості плодоносних пагонів, уповільненням зростання, погіршенням якості ягід і меншим об'ємом врожаю.
Якщо грунт дуже кисла, її можна відкоригувати внесенням вапняних препаратів. Важливий і рівень залягання грунтових вод: занадто близько (1,5-2 м) малині не підійде.
Підготовка ділянки полягає у боротьбі з бур'янами механічним способом або (не бажано) гербіцидами. Ділянка скопують на глибину в чверть метра, одночасно вносячи перегній. Це дозволить поліпшити повітропроникність ґрунту, що «вітається» малиною.
Садять рослини на відстані 30-50 см один від одного, а між рядами потрібно залишати не менше двох метрів, так як у трирічному віці ряд малини буде шириною в метр. При цьому ширину ряду доведеться коригувати: пагони з міжрядь видаляють. Якщо посадки будуть загущене, саджанці почнуть конкурувати у розвитку за рахунок зменшення врожайності та якості ягід. Як правило, з відстанню між рослинами 30 см садять посадковий матеріал зі слабкою здатністю до утворення пагонів. Сорти з хорошою разрастаемостью садять рідше.
Ямку для малини роблять не менше 30х30 см і глибиною до 40 см, щоб саджанець містився до кореневої шийки. На дно лунки кладуть компост, перемішаний із землею і ще невеликий шар грунту, щоб уникнути прямого контакту кореневої системи з добривом.
Терміни посадки розсади малини
Малину допускається висаджувати весь період вегетації. Однак кожна кліматична зона має свої особливості. У південних регіонах осінь досить довга і тепла. Осіння посадка малини дозволить саджанцям добре вкоренитися. У той час як весна там коротка і суха, що стимулює нирки розпуститися раніше, ніж малина наростит кореневу систему. Більш північні райони сприятливі для висадки малиннику навесні. У цю пору року там є всі необхідні умови для успішного приживання розсади. А ось осінь може швидко перейти в зиму, зруйнувавши частину саджанців.
Высадку малины весной начинают, когда почва прогрета на глубину посадки. Как правило, это происходит ближе к середине апреля. Осенью малину нужно успеть высадить за 3-4 недели до заморозков. Обычно сезон посадки длится с конца октября и весь ноябрь в южных районах Украины, и конец сентября – октябрь в центральных и северных. Готовность саженца можно определить по наличию замещающих почек на корневой шейке. Ранние сорта их формируют в сентябре, поздние – в октябре.
Посадка малины в весенний и осенний период
Как правило, весной высаживают малину с открытой корневой системой. Если предполагается не сразу заниматься высадкой, то корешки следует обернуть мокрой мешковиной или временно прикопать будущий куст – малина очень чувствительна к пересыханию корней.
Сажать малину нужно как можно раньше, пока не начался рост почек. Делают это следующим образом:
- за две недели до посадки подготавливают почву;
- формируют лунки или траншеи;
- перед посадкой корни в течение двух часов держат в стимулирующем растворе;
- куст опускают на дно ямы и обеспечивают плотное прилегание земли при закапывании;
- обильно полить (до состояния жижи);
- землю мульчируют от пересыхания.
Для посадки выбирают саженцы с хорошо развитыми здоровыми корнями и уже имеющими 2-3 молодых побега.
Высадка рассады малины осенью производится по той же схеме, что и весной. После посадки нужно обрезать побеги и щедро полить. Чтобы избежать перемерзания нижних почек, саженцы необходимо окучить – присыпать почвой слоем в 10 см. Место высадки следует замульчировать.
Также стоит проследить, чтобы рассада не была заглублена или высоко посажена: при засыпанной корневой шейке побеги замещения перестают развиваться, а при высокой посадке малина сохнет летом и мерзнет зимой.
- Як і коли садити розсаду перцюПерець давно став звичним для наших городів і віконних «садів». Хоча ми і називається його болгарським, все ж це гість з Америки. Тому прямий посадкою в грунт насіння в наших умовах отримати урожай практично неможливо. Тривала вегетація, досить повільне зростання і високі вимоги до температурного режиму не дозволяють плодам дозріти в наших широтах. Потрібна здорова, міцна розсада, купувати яку слід у добре зарекомендували себе розплідниках.Як і коли садити розсаду перцю